Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odróżnić budynek od budowli

10 maja 2021 | Podatki i księgowość

Na przedsiębiorcach ciąży obowiązek dokonywania zgłoszeń w podatku od nieruchomości, co wymaga właściwego klasyfikowania obiektów budowlanych. Nie jest to proste, a konsekwencje nieprawidłowości mogą być kosztowne. Łukasz Rogowski, doradca podatkowy, kierownik Referatu Kontroli Podatkowej i Zabezpieczeń w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

W podatku od nieruchomości jako odrębne przedmioty opodatkowania występują budynki oraz budowle związane z działalnością gospodarczą. Przy czym budynki związane z działalnością gospodarczą opodatkowane są stawką maksymalną, która stanowi niebagatelne obciążenie dla firm, których składnikami są nieruchomości.

Niniejszy artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jakie cechy musi spełniać obiekt budowlany, żeby podlegać opodatkowaniu jako budynek?

Definicje

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) definiuje budynek jako: obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.Z tego wynika, że jako budynek należy zgłosić do opodatkowania obiekt, który:

1) zalicza się do obiektów budowlanych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego;

2) posiada fundamenty;

3) jest trwale związany z gruntem;

4) został wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych;

5) posiada dach.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 prawa budowlanego(dalej: p.b.) obiektem budowlanym jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11957

Wydanie: 11957

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament