Podzielona płatność możliwa także w przypadku cash-poolingu
Split payment daje pełną gwarancję udogodnień także wtedy, gdy płatność za fakturę jest realizowana nie z rachunku należącego do podatnika, ale z konta głównego cash pool lidera.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 3 marca 2021 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-1.4012.322.2019.9.IZ).
Czynny podatnik VAT (wnioskodawca) zamierza – w ramach swojej działalności –zawrzeć z podmiotem z grupy kapitałowej (dalej: usługodawcą, liderem) umowę zarządzania środkami pieniężnymi. Jej celem jest ułatwienie planowania zarządzania płynnością finansową w grupie, zredukowanie poziomu wzajemnych zobowiązań oraz należności, uproszczenie systemu zarządzania płatnościami oraz usprawnienie modelu rozliczania finansowania dłużnego. Aby wdrożyć te założenia, na podstawie umowy zarządzenia środkami pieniężnymi wprowadzona została również możliwość centralizacji środków pieniężnych, m.in. poprzez system cash-pooling.
Strony postanowiły, że w ramach rozliczeń cash-pooling środki powyżej poziomu dziennego salda zostają automatycznie przeniesione z rachunku wnioskodawcy na rachunek usługodawcy (tj. cash pool lidera), natomiast środki na pokrycie salda ujemnego zostaną przekazane z rachunku głównego na rachunek uczestnika (tj. wnioskodawcy).
Ma to również ułatwić zarządzanie zobowiązaniami wnioskodawcy. To lider ma bowiem w imieniu wnioskodawcy regulować płatności bezpośrednio na rzecz wierzycieli wnioskodawcy. Płatności takie będą przeprowadzane z rachunku należącego do lidera, ale środki na koncie będą efektem cash-poolingu lub pożyczki udzielonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta