Organ może uznać, że przekazanie środków finansowych nie jest pożyczką
Podatnicy często zapominają o tym, że z perspektywy cen transferowych bardzo istotna jest prawidłowa identyfikacja danej transakcji finansowej przeprowadzonej z podmiotem powiązanym.
Pożyczki wewnątrzgrupowe są powszechnie zawieranymi na rynku transakcjami finansowymi, które zasługują na szczególną uwagę. W celu spełnienia obowiązków z zakresu cen transferowych, podatnicy w swoich działaniach skupiają się najczęściej na ustaleniu rynkowego poziomu oprocentowania takich pożyczek, zapominając o tym, że z perspektywy cen transferowych bardzo istotna jest również odpowiednia identyfikacja danej transakcji (ang. accurate delineation of the actual transaction).
W tym celu należy między innymi przeanalizować szczegółowo warunki umowne danego finansowania oraz odnieść je do rzeczywistych zachowań stron transakcji, przeprowadzając analizę funkcjonalną danej transakcji.
Pomocne są Wytyczne OECD
Transakcje finansowe, realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem organów podatkowych. W najbliższym czasie do powszechnie kontrolowanych aspektów, poza stosowanym poziomem oprocentowania, może dołączyć również to, czy przekazanie środków finansowych w formie pożyczki spełnia jej ekonomiczne kryteria, czy też jest inną formą przekazania kapitału. Wszystko za sprawą niezwykle złożonego procesu ustalania rzeczywistego charakteru transakcji pożyczkowych, na co uwagę zwracają opublikowane 11 lutego 2020 r. wytyczne OECD dla transakcji finansowych (dalej: Wytyczne finansowe).
Mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta