Czy opłata za wycofanie się z kontraktu może być podatkowym kosztem
Dodatkowe wynagrodzenie zapłacone zarządzającemu za wcześniejsze rozwiązanie umowy zarządzania centrum handlowym nie może zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, gdyż nie zostało poniesione w celu osiągnięcia (zachowania czy też zabezpieczenia) źródła przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 listopada 2020 r. (II FSK 1920/18).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą obejmującą m.in. wynajmowanie lokali użytkowych w galeriach handlowych. Na potrzeby prowadzonej działalności spółka zawarła z podmiotem powiązanym umowę zarządzania aktywem w postaci centrum handlowego (centrum). Wynagrodzenie podmiotu powiązanego było uzależnione od rentowności centrum, której poziom od początku współpracy znajdował się poniżej oczekiwań. W związku z planowaną sprzedażą centrum strony zawarły porozumienie w zakresie wcześniejszego rozwiązania umowy o zarządzanie. Strony ustaliły, że z tego tytułu, zarządzającemu będzie przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie.
Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W jego ocenie poniesiony wydatek nie zostanie poniesiony w celu zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodów, ponieważ wydatek ten nie przyniesienie żadnego przysporzenia, nie wygeneruje przychodu ani nie uczyni tego źródła bezpiecznym, mocnym i trwałym. Spółka wniosła skargę na tę interpretację do WSA w Warszawie, sąd przyznał jej rację i uchylił zaskarżoną interpretację. W konsekwencji organ wniósł skargę kasacyjną.
NSA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta