Kompetencje techniczne przeżywają renesans
Nowe technologie wkraczają do coraz większej liczby branż. Pociąga to za sobą zmiany na rynku pracy. Rośnie zapotrzebowanie na pracowników z zawodów technicznych. PARTNEREM RELACJI JEST NARODOWA AGENCJA PROGRAMU ERASMUS+ I EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI I PLATFORMA PRZEMYSŁU PRZYSZŁOŚCI
Z badań wynika, że w najbliższych latach przedsiębiorstwa będą szukały głównie pracowników o kompetencjach technicznych. Raport World Economic Forum (WEF) mówi, że na czele zawodów, które będą wiodły prym w 2022 roku, są analityk danych, specjalista w zakresie sztucznej inteligencji (AI) oraz dyrektor generalny i operacyjny; wysoko jest również specjalista w zakresie transformacji cyfrowej.
Równocześnie z danych zebranych Platformę Przemysłu Przyszłości wynika, że w Polsce na szczeblu średnim w szkołach technicznych i branżowych uczy się 58 proc. uczniów. A najpopularniejszy wybierany kierunek kształcenia to technik-informatyk.
O tym, jak w Polsce system edukacji i firmy dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości rynku pracy, rozmawiali eksperci w trakcie zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" debaty „Kurs w stronę zawodów technicznych. Przyszłość czy już teraźniejszość rynku pracy?" podczas Kongresu 590, który w tym roku odbył się w formule online.
Cywilizacyjna roszada miejsc pracy
Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, przytoczył wyniki badań firmy McKinsey, według których globalnie na 100 miejsc pracy likwidowanych w przemyśle i przetwórstwie w efekcie automatyzacji i robotyzacji powstaje 130 miejsc w nowych zawodach. Z kolei według raportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta