Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opracowanie a inspiracja – gdzie leży granica?

25 maja 2021 | Rzecz o prawie | Aneta Pankowska Łukasz Gil

Rozwój internetu daje impuls do najróżniejszych przejawów twórczości, budzących pytania nie tylko natury prawnej.

Takie zjawiska jak globalizacja czy konwergencja powodują, że coraz rzadziej można spotkać twórczość w żaden sposób nienawiązującą do dzieł już istniejących w kulturze. A pogląd, że „wszystko już było" staję się coraz bardziej aktualny. Po sięgnięciu do utworów objętych ochroną możemy spotkać się z roszczeniami uprawnionych podmiotów.

Pomijając różne postaci legalnego korzystania z utworów w tzw. dozwolonym użytku, dopuszczalna jest także inspiracja cudzym utworem. Ma samodzielny charakter, a twórca może z niej swobodnie korzystać oraz nią rozporządzać.

Zgoda twórcy na korzystanie z opracowania

Inaczej jest z opracowaniem. Co prawda, ma ono status odrębnego utworu, jednak rozporządzanie i korzystanie z niego zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego. Jak długo w mocy pozostają majątkowe prawa autorskie do utworu pierwotnego, tak długo uprawniony z tych praw kontroluje eksploatację dzieła zależnego. Z zastrzeżeniem kilku wyjątków, autorskie prawa majątkowe trwają 70 lat od śmierci twórcy lub od pierwszego rozpowszechnienia utworu, gdy twórca jest nieznany lub prawa majątkowe – z mocy ustawy – przysługują komu innemu.

I tak oto jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci „Mona Lisa" od dawna należy do domeny publicznej, a jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11970

Wydanie: 11970

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament