Czekanie na emeryturę może się nie opłacać
Pracownicy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdą na świadczenie i będą nadal pracować, nie zapłacą podatku dochodowego, jeżeli ich zarobki nie przekroczą 120 tys. zł.
Muszą się więc zmieścić w pierwszym progu podatkowym. Nie wiadomo natomiast według jakiej stawki – 17 czy 32 proc. – zapłacą podatek, gdyby weszli w drugi próg podatkowy.
PIT zero dla seniora
Polski Ład zakłada, że osoby, które po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) nadal będą pracować, nie przechodząc na świadczenie, zostaną zwolnione z podatku dochodowego.
Czy takie rozwiązanie faktycznie przyniesie spodziewane korzyści? Chodzi tylko o zwolnienie z podatku, ale nie ze składek na ZUS. Obecnie zarówno emeryt na etacie, jak i na zleceniu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu i to się ma nie zmienić. Zmieni się natomiast to, że od stycznia 2022 r. miałby zapłacić wyższy podatek, bo nie odliczy od niego części składki zdrowotnej.
Ile więc może zyskać osoba, która wstrzyma się z przejściem na emeryturę? Przyjmijmy, że zarabia 4000 zł brutto na etacie (patrz tabelka; zakładamy, że nie zmienią się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta