Sygnalizują nie na próżno
Anna Nowacka- -Isaksson ze Sztokholmu Bić na alarm będą mogły osoby szukające pracy, praktykanci i akcjonariusze.
W krótce zostanie przedstawiony projekt ustawy, który rozszerzy prawa osób nagłaśniających nadużycia w miejscach pracy. Obecna ustawa chroni bowiem tylko sygnalistów, którzy donoszą o „poważnych" nieprawidłowościach w przedsiębiorstwach. Według projektu wystarczy jednak, że ujawnienie nadużyć będzie służyć interesowi publicznemu, nieprawidłowości zatem nie muszą należeć do kategorii „poważnych". Zasada jest taka, że przy dostrzeżeniu anomalii najpierw powinno się bić na alarm wewnętrznymi kanałami i gdy nic się nie zmieni, ubiegać się o interwencję władz, a ostatecznie mediów.
Nowa ustawa będzie dotyczyła sektora prywatnego i publicznego. Przepisy o prawach sygnalistów będą obejmowały nie tylko pracowników firm, ale także osoby szukające pracy, praktykantów, przedsiębiorców, wolontariuszy, i akcjonariuszy. W projekcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta