Wójt może umorzyć pożyczkę
- Czy legalne jest umorzenie pożyczki przez wójta – na wniosek OSP? Jeśli tak, czy trzeba wydać zarządzenie w tej sprawie? Według uchwały rady gminy, wójt ma możliwość umarzania należności cywilnoprawnych. OSP podaje, że poniosło znaczne nakłady na remont pomieszczeń i brakuje środków na spłatę pożyczki – pyta przedstawiciel strażaków.
Analiza pytania wymaga przypomnienia legalności samego udzielenia pożyczki. Ma to normatywne uzasadnienie w regulacjach prawnych ustawy z dnia 8 marca 1990 r. samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 305). Z pierwszej z ustaw wynika bowiem, że do właściwości rady gminy należy – podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym. W drugiej ustaw w art. 262 postanowiono m.in., że – czynności prawnych polegających na zaciąganiu kredytów i pożyczek, innych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2, oraz udzielaniu pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także emisji papierów wartościowych dokonuje dwóch członków zarządu wskazanych w uchwale przez zarząd, z zastrzeżeniem ust. 2. Dla ważności tych czynności konieczna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta