Adwokatura w Polskim Ładzie
Przy wzroście obciążeń adwokaci powinni dostać narzędzia do zwiększenia dochodów.
Adwokaci, broniąc ludzi, ich praw i wolności, są – po zdjęciu togi i wyjściu z sądu czy prokuratury – przedsiębiorcami. Prowadzą kancelarie adwokackie, zatrudniają pracowników, ponoszą koszty utrzymania lokali, muszą opłacać licencje za dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, podnosić na szkoleniach kwalifikacje własne oraz pracowników itp. Taka jest rzeczywistość co najmniej 90–95 proc. adwokatów, czyli grupy około 18 tys. mikroprzedsiębiorców. Ogłoszony przez rządzącą partię tzw. Polski Ład dotyczy także naszego zawodu.
Warto odmitologizować finanse kancelarii adwokackich i powiedzieć, ile zarabiają adwokaci. W 2017 r. „Rzeczpospolita" w prowadzonym rankingu kancelarii prawniczych przeprowadziła badanie zarobków adwokatów i radców prawnych. Średnie wynagrodzenie adwokatów wynosiło wtedy, cztery lata temu, 5430 zł brutto. 25 proc. najgorzej wynagradzanych adwokatów zarabiało poniżej 4100 zł brutto....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta