Renesansowe arcydzieło znalezione w klasztorze
Na pokazie dzieł Lucasa Cranacha starszego w Zamku Królewskim na Wawelu można po raz pierwszy zobaczyć obraz, o którym nikt w Polsce nie wiedział.
Na otwartej właśnie wystawie „Cranach na Wawelu" spotykają się dwie piękne Madonny jednego z najwybitniejszych artystów niemieckiego renesansu. Znaj-dująca się w trakcie konserwacji zagadkowa „Madonna z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków" z klasztoru franciszkanów w Krakowie i słynna „Madonna pod jodłami" z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Pierwsza to najnowsze odkrycie, do niedawna obraz zupełnie nieznany, nigdzie niepublikowany. Do pracowni konserwacji na Wawelu trafił w końcu ubie-głego roku.
– Jest niewielkiego formatu (40x60 cm), więc nie wisiał ani w kościele, ani w krużgankach. Ostatnio był przechowywany w magazynie klasztoru ojców fran-ciszkanów. Na odwrocie ma nalepkę, prawdopodobnie XIX-wieczną, z informacją, że to obraz Lucasa Cranacha starszego i pochodzi z Turyngii – mówi „Rz" główna konserwatorka i kuratorka Ewa Wiłkojć.
Tańczące aniołki
Od ponad pół roku wszyscy pytają, czy to dzieło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta