Diagnostyka musi być szybsza
Powstaje raport pokazujący, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na leczenie nowotworów, w tym raka płuca – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
W jaki sposób pandemia wpłynęła na leczenie innych niż Covid-19 chorób dróg oddechowych, np. raka płuca?
Pandemia niektóre sektory ochrony zdrowia dość mocno poturbowała. Dla mnie oznacza to m.in., że liczba nowo rozpoznanych pacjentów zmniejszyła się o 10 proc. Jeśli odsetek przeliczymy na pacjentów, którzy mogli trafić na leczenie, to są to istotne wartości. Ale to nie tylko problem Polski, ale też całej Europy i świata. Nawet spadki zauważalne u nas nie są tak duże, jak w krajach wyżej rozwiniętych od Polski.
Na pewno choroby układu oddechowego, w tym rak płuca, miały najtrudniejszą sytuację. Bo przy leczeniu Covid-19 zaangażowani byli ci sami lekarze, którzy na co dzień leczą choroby płuc – w tym raka. I mimo że staraliśmy się, by personel onkologiczny nie był angażowany przez wojewodów i oddelegowywany do szpitali covidowych, żeby łóżka onkologiczne funkcjonowały jako onkologiczne, to wiemy, że część łóżek, które wcześniej były wykorzystywane dla pacjentów pulmunologicznych, niestety została przeznaczona do walki z covidem.
Jaka to była skala?
Narodowy Instytut Onkologii na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przygotowuje kompleksowy raport o tym, jaki wpływ na leczenie nowotworów poszczególnych narządów miała pandemia. W ciągu miesiąca będziemy mieć takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta