Jaki dowód może posłużyć do wznowienia postępowania
Wznowienie postępowania jest instytucją, która służy do ponownego otwarcia sprawy zakończonej prawomocną decyzją administracyjną. Przepisy przewidują, że możliwe jest wznowienie postępowania w przypadku ujawnienia nowych dowodów w sprawie.
Artykuł 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 240 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej zawierają tożsamą normę prawną, zgodnie z którą wznowienie postępowania jest możliwe, jeżeli „wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję". Ponadto w art. 240 § 1 pkt 5a o.p., że na tej samej podstawie można wznowić postępowanie w sprawie unikania opodatkowania lub nadużycia prawa w sprawach dotyczących VAT.
Wznowienie postępowania na wyżej wymienionej podstawie prawnej uzależnione jest od ujawnienia istotnej dla sprawy nowej okoliczności faktycznej lub nowego dowodu istniejącego w dniu wydania decyzji, nieznanego organowi, który wydał decyzję.
Istotność dowodu lub okoliczności
Słowo „istotne" ma kluczowe znaczenie dla interpretacji wyżej wymienionej przesłanki wznowieniowej. Nie każda nowa okoliczność lub nowy dowód będzie podstawą do wznowienia postępowania.
Aby ponownie rozpatrzeć sprawę należy wykazać, że okoliczność lub dowód może doprowadzić do załatwienia sprawy w inny sposób. Strona wnioskująca o wznowienie postępowania powinna w treści podania wyjaśnić, w jaki sposób nowa okoliczność lub nowy dowód może wpłynąć na wydanie rozstrzygnięcia oinnej treści.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta