Pora wylotu podana przez biuro może się zmienić
Informacje o przewidywanych godzinach odlotu podane przez organizatora imprezy nie są w żaden sposób wiążące dla przewoźnika.
Wykupując w biurze podróży wycieczkę, która ma się zacząć rano, nie możemy mieć pewności, że na miejsce nie dotrzemy wieczorem. I dotyczy to nie tylko długich lotów. Przekonał się o tym turysta, który zawarł umowę o świadczenie usług turystycznych. Wskazano w niej przewidywane godziny przelotu (9–13.35). Linie lotnicze ustaliły jednak godzinę odlotu na 15, a godzinę zakończenia lotu na 20.35, przy czym lot rozpoczął się z opóźnieniem – o godz. 15.41, a zakończył lądowaniem o godz. 20.56.
Zarówno jednak sąd pierwszej, jak i drugiej instancji orzekł, że za takie opóźnienie nie przysługuje odszkodowanie od przewoźnika. Nie można bowiem uznać za dowód na opóźnienie lotu załączonej do pozwu umowy o świadczenie usług turystycznych z biurem podróży, gdyż wyraźnie wynikało z niej, że wskazane tam godziny lotu są jedynie przewidywane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta