Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie uprawnienia ma dzierżawca w gminie

20 lipca 2021 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek


- Wójt ma problem czy wypowiedzieć dzierżawę lokalu użytkowego z tego powodu, że dzierżawca dalej poddzierżawił innej firmie jedno z pomieszczeń? Dzierżawca ma umową na czas określony na kilka lat a działania swoje motywuje trudną sytuacją z powodu Covid-19. Czynsz dzierżawny jest płacony terminowo, stąd problem, bo w przypadku wypowiedzenia umowy gmina może utracić stałe wpływy budżetowe. W umowie nie było zapisane, że w opisanej sytuacji można rozwiązać umowę – pyta radny.

Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem stosownych regulacji prawnych ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm.), ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) oraz Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.).

Skoro przedmiotowe zapytanie dotyczy, w istocie rzeczy gospodarowania mieniem komunalnym, warto wstępnie przypomnieć, że zasadniczo kompetencję taką posiada wójt gminy. Ma to normatywne uzasadnienie w art. 30 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy o samorządzie gminnym, z którego wynika, że – do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym.

Gospodarowanie tym mieniem wiąże się, m.in. z oddawaniem nieruchomości w dzierżawę, najem, czy inne stosunki cywilnoprawne. Wskazana regulacja koreluje z regulacjami ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami. W tym zakresie na uwagę zasługuje art. 13 ust. 1 tej ustawy, z którego wynika, że – z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12017

Wydanie: 12017

Spis treści
Zamów abonament