Europo, obejmij przywództwo w walce z pandemią
Wydatki na zapobieganie pandemii i system szybkiego reagowania przynoszą zdecydowanie najlepszy zwrot spośród wszystkich inwestycji publicznych.
Świat daleki jest od końca tej pandemii. Co gorsza, jest prawdopodobne, że w nadchodzących dziesięcioleciach nowe epidemie będą zagrażać światowemu zdrowiu – z poważnymi konsekwencjami dla poziomu życia i aktywności gospodarczej.
Zapobieganie pandemiom jest globalnym dobrem publicznym, podobnie jak łagodzenie zmian klimatu: świat musi działać wspólnie, aby uniknąć w przyszłości katastrof takich jak Covid-19.
W niedawnym raporcie dla ministrów finansów G20, w którego przygotowaniu braliśmy udział, opowiedziano się za dodatkowymi wydatkami na inwestycje w zapobieganie pandemiom i system szybkiego reagowania. Finansowanie to wypełniłoby istotne luki w globalnym bezpieczeństwie zdrowotnym.
Przyjmując konserwatywne podejście i skupiając się wyłącznie na potrzebach finansowych w zakresie prawdziwie globalnych dóbr publicznych niezbędnych do zapobiegania pandemiom, szacujemy, że do zwiększenia globalnych możliwości kontrolowania pandemii, poprawy zasadniczych elementów krajowych systemów opieki zdrowotnej oraz, co bardzo ważne, zaopatrzenia w medyczne środki zaradcze i narzędzia, potrzebne byłoby 15 mld dol. rocznie. MFW szacuje na przykład, że szybsze wprowadzanie szczepionek na całym świecie mogłoby oszczędzić światu 9 bln dol. utraconych dochodów. Wydatki na zapobieganie pandemii i system szybkiego reagowania przynoszą zdecydowanie najlepszy zwrot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta