Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odpowiedzialnie tworzyć sztuczną inteligencję

20 lipca 2021 | Ekonomia i rynek
Rozwiązania z zakresu AI otwierają przed nami ogromne szanse. Ale trzeba także pamiętać o ryzykach
źródło: Shutterstock
Rozwiązania z zakresu AI otwierają przed nami ogromne szanse. Ale trzeba także pamiętać o ryzykach

Określenie i przestrzeganie zasad odpowiedzialnego budowania i działania sztucznej inteligencji to poważne wyzwanie na poziomie globalnym. MATERIAŁ POWSTAŁWE WSPÓŁPRACY Z BOSTON CONSULTING GROUP

 

Skala wykorzystania sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI) m.in. w biznesie rośnie niemal z każdym dniem. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą przyczynić się do skutecznej optymalizacji procesów biznesowych, prowadząc do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów organizacji w różnych obszarach, także zasobów ludzkich.

Wymierne efekty

Na przykład automatyzacja powtarzalnych procesów, takich, jakie występują choćby w księgowości, uwalnia potencjał ludzi, którzy się nimi dotychczas zajmowali i pozwala na ich wykorzystanie do innych zadań w organizacji. Z kolei wykorzystanie botów na infoliniach znacznie zwiększa ich przepustowość i skraca czas oczekiwania na połączenie z konsultantem, gdyż klienci wiele informacji uzyskują już na etapie komunikatów automatycznych, które pozwalają na znalezienie rozwiązania ich problemu bez potrzeby kontaktu z konsultantami. W efekcie trafiają do nich osoby z pytaniami czy problemami niestandardowymi, co pozwala na znacznie bardziej optymalne zarządzanie pracą działów call center.

Wykorzystanie AI przekłada się także na konkretne pieniądze. Jak przypomina Komisja Europejska (KE), inwestycje w AI tylko w 2016 r. w Ameryce Północnej sięgały poziomu 12,1–18,6 mld euro, w Azji 6,5–9,7 mld euro, a w Europie 2,4–3,2 mld euro. Z kolei do 2025 r. wpływ na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12017

Wydanie: 12017

Spis treści
Zamów abonament