Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie lepiej się spierać

27 lipca 2021 | Rzecz o prawie | Wojciech Jaworski

Dlaczego zagraniczni inwestorzy mogą pozwać państwo goszczące?

Ostatnio media obiegła informacja, że australijski inwestor w sektorze wydobycia węgla kamiennego, będący jednocześnie większościowym akcjonariuszem notowanej na GPW w Warszawie Praire Maining S.A., pozwał Polskę do międzynarodowego trybunału arbitrażowego. Żąda zasądzenia odszkodowania o wartości ponad miliarda złotych.

Na taki pozew w arbitrażu inwestycyjnym pozwalają postanowienia umów międzynarodowych, których stroną jest Polska. Umowy te, zwane umowami o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (ang. Bilateral Investment Treaty, BIT) były zawierane przez Polskę na przełomie lat 80. i 90. zeszłego wieku, głównie z państwami eksportującymi kapitał. Polska jest także stroną umów wielostronnych, w tym traktatu Karty Energetycznej (ang. Energy Charter Treaty, ECT). ETC tworzy platformę współpracy krajów posiadających surowce energetyczne i szukających inwestycji z krajami eksportującymi kapitał, w szczególności takimi, które importują surowce energetyczne. Podstawowym celem ECT jest zabezpieczenie interesów krajów i inwestorów i ochrona inwestycji oraz tranzytu surowców energetycznych.

Już sama dyskusja...

Powołane umowy zawierają postanowienia uprawniające inwestora, żeby w razie sporu z państwem goszczącym mógł skierować spór do międzynarodowego trybunału arbitrażowego. To szczególne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12023

Wydanie: 12023

Spis treści
Zamów abonament