Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

By pszczoła nie była zagrożeniem

27 lipca 2021 | Rzecz o zdrowiu | Joanna Ćwiek
Ostrą alergię  na jad owadów  błonko- skrzydłych  może mieć  od 5 do 10 proc.  dorosłych Polaków
źródło: Shutterstock
Ostrą alergię na jad owadów błonko- skrzydłych może mieć od 5 do 10 proc. dorosłych Polaków

Nie będzie refundacji preparatów do immunoterapii alergenowej w trybie ambulatoryjnym. – Producent musi obniżyć cenę – tłumaczy resort zdrowia.

Szacuje się, że silnych objawów alergii na jad owadów błonkoskrzydłych może doświadczać od 5 do 10 proc. populacji dorosłej w Polsce i 1–2 proc. dzieci. Uczulony był także Jerzy Janeczek (zagrał m.in. w filmie „Sami Swoi"), który kilka dni temu zmarł na skutek użądlenia przez pszczołę. Lekarze twierdzą, że odczulanie w trybie ambulatoryjnym jest lepsze dla pacjentów, Ministerstwo Zdrowia nie chce podjąć decyzji o refundacji. I tłumaczy, że opiera się na opinii Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, z której wynika, że cena preparatu jest zbyt wysoka.

Dwie metody

Osobom uczulonym oferuje się dwa rodzaje leczenia. Pierwsza metoda to leczenie objawowe polegające na podaniu adrenaliny osobie uczulonej natychmiast po użądleniu. Druga metoda to immunoterapia alergenowa, która stopniowo doprowadza do tolerancji na użądlenia przez dane owady. Prowadzenie immunoterapii alergenowej trwa zwykle od trzech do pięciu lat, a skuteczność leczenia to ok. 90 proc.

– Odczulaniu są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12023

Wydanie: 12023

Spis treści
Zamów abonament