By pszczoła nie była zagrożeniem
Nie będzie refundacji preparatów do immunoterapii alergenowej w trybie ambulatoryjnym. – Producent musi obniżyć cenę – tłumaczy resort zdrowia.
Szacuje się, że silnych objawów alergii na jad owadów błonkoskrzydłych może doświadczać od 5 do 10 proc. populacji dorosłej w Polsce i 1–2 proc. dzieci. Uczulony był także Jerzy Janeczek (zagrał m.in. w filmie „Sami Swoi"), który kilka dni temu zmarł na skutek użądlenia przez pszczołę. Lekarze twierdzą, że odczulanie w trybie ambulatoryjnym jest lepsze dla pacjentów, Ministerstwo Zdrowia nie chce podjąć decyzji o refundacji. I tłumaczy, że opiera się na opinii Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, z której wynika, że cena preparatu jest zbyt wysoka.
Dwie metody
Osobom uczulonym oferuje się dwa rodzaje leczenia. Pierwsza metoda to leczenie objawowe polegające na podaniu adrenaliny osobie uczulonej natychmiast po użądleniu. Druga metoda to immunoterapia alergenowa, która stopniowo doprowadza do tolerancji na użądlenia przez dane owady. Prowadzenie immunoterapii alergenowej trwa zwykle od trzech do pięciu lat, a skuteczność leczenia to ok. 90 proc.
– Odczulaniu są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta