Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca może dochodzić swoich praw

27 lipca 2021 | Dobra Administracja | JAKUB JANKOWIAK

Upłynął ponad rok od startu programu Tarczy Finansowej 1.0, w związku z czym przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczenia otrzymanych subwencji finansowych. Nie jest to proces wolny od kontrowersji.

 

Z uwagi na przyjętą metodę udzielenia pomocy i skomplikowaną, niejednoznaczną treść dokumentacji programowej, wielu przedsiębiorców nie wie, w jaki sposób może dochodzić swoich racji, gdy nie podzielają stanowiska Polskiego Funduszu Rozwoju co do wysokości zwrotnej części subwencji finansowej. Problemy zaczynają się już na etapie wyboru rodzaju postępowania. Sądy administracyjne czasem uznają swoją właściwość, a czasem nie. Taka sytuacja godzi w pewność obrotu gospodarczego.

Wielu przedsiębiorców, znajduje się w mało optymistycznej sytuacji finansowej. Niektórzy są wzywani do zwrotu otrzymanych środków w całości, niektórzy do części większej niż zakładali, a niektórzy wciąż nie mogą uzyskać pomocy w kwocie, która – jak uważają – była im należna na gruncie dokumentacji programowej.

Zagrożony byt nie tylko przedsiębiorców

Sprawie towarzyszy wiele emocji, bo dla wielu chodzi o przysłowiowe „być albo nie być". Wskutek zwrotu pomocy zagrożony może stać się interes nie tylko samych przedsiębiorców, ale też ich pracowników oraz wierzycieli, a w gruncie rzeczy wszystkich interesariuszy łącznie z konsumentami.

Poczucie niesprawiedliwości

Pojawia się wątpliwość, czy przedsiębiorcy powinni ponosić negatywne konsekwencje wynikające z nie zawsze właściwej interpretacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12023

Wydanie: 12023

Spis treści
Zamów abonament