Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

12 tys. zł dyskryminuje niepełne rodziny

27 lipca 2021 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Małżonkowie będą mieli więcej swobody w dysponowaniu rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Samotne matki będą miały ograniczone możliwości.

 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy skierowany jest do rodziców dzieci w wieku między 12. a 36. miesiącem życia. Świadczenie ma przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko. W sumie wypłacone zosatnie im 12 tys. zł do wykorzystania w ciągu roku, w ratach po 1 tys zł, lub w ciągu dwóch lat, po 500 zł miesięcznie.

– Rodzice wiedzą, jak te środki spożytkować – mówiła w poniedziałek we Wrocławiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nie wszyscy rodzice dostaną jednak te same możliwości. Zgodnie z projektem ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym tylko matka albo ojciec pozostający w związku małżeńskim będą mogli wybrać, czy wolą dostawać 500 zł miesięcznie przez dwa lata czy 1000 zł przez rok. Samotne matki, rodzice żyjący bez ślubu lub w separacji będą mieli możliwość wyłącznie wypłaty 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Nierówne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12023

Wydanie: 12023

Spis treści
Zamów abonament