Jak zapłata bonem turystycznym wpływa na rozliczenia z fiskusem
Obowiązek podatkowy w odniesieniu do bonu różnego przeznaczenia powstanie w momencie jego wykorzystania, a więc w chwili faktycznej dostawy towarów czy wykonania usług, do których on uprawnia.
Z nowej formy zapłaty za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne wprowadzonej ustawą o Polskim Bonie Turystycznym korzystać można od sierpnia ubiegłego roku. W niniejszym artykule poruszona została kwestia klasyfikacji nowego środka płatniczego, a więc czy według przepisów o VAT Polski Bon Turystyczny można traktować jako bon różnego przeznaczenia.
Wsparcie dla rodzin
Od 18 lipca 2020 r. funkcjonuje nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię Covid-19, czyli Polski Bon Turystyczny. Za pomocą aktywowanego poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł przysługuje rodzicom na każde dziecko do lat 18. Bony są przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, natomiast wykorzystanie ich w celu zapłaty polega na okazaniu specjalnego kodu, jaki rodzic otrzymuje po aktywacji bonu na profilu PUE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta