Nadwyżka w budżecie, deficyt w sektorze
Dobre wyniki budżetu centralnego nie mogą zamydlać oczu politykom. W 2023 r. może nas czekać poważny sprawdzian stanu finansów publicznych.
Budżet państwa po lipcu odnotował aż 35,3 mld zł nadwyżki, co jest rekordowo wysokim poziomem – wynika z piątkowej informacji Ministerstwa Finansów. To głównie efekt wysokich dochodów z podatków, ale też stosunkowo niskich wydatków.
Gospodarka
pomaga
Szczególnie szybko rosną wpływy z VAT, które są aż o 24 proc. wyższe niż rok wcześniej, oraz z CIT – o 21 proc.; PIT wzrósł o 17 proc. Takie dynamiki odzwierciedlają ożywienie gospodarcze w Polsce, na czym korzystają i konsumenci, i kasa państwa. Budżetowi pomaga też wysoka, 5-proc. inflacja.
Za to wydatki są niższe niż rok wcześniej o 3,7 proc., m.in. dlatego, że resort finansów zabezpieczył spore kwoty (np. na 13. emerytury) jeszcze z budżetu z 2020 r.
Trzeba jednak jasno powiedzieć: bardzo dobra sytuacja budżetu w połowie roku nie oznacza, że w ogóle kondycja finansów publicznych jest doskonała. Nawet premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że do końca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta