Dostosowanie lokalu do potrzeb najemcy podlega amortyzacji
Przebudowa i modernizacja wynajmowanego pomieszczenia stanowi inwestycję w obcym środku trwałym. Na wartość początkową tej inwestycji składają się wszystkie poniesione wydatki, zarówno te o charakterze ulepszeniowym, jak i remontowym.
Spółka z o.o. zawarła umowę najmu lokalu biurowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Po rozpoczęciu użytkowania lokalu spółka podjęła decyzję o przeprowadzeniu prac remontowych w zajmowanych pomieszczeniach. Chodzi m.in. o: przesunięcie drzwi, dostawę nowej futryny i drzwi, uzupełnienie wnęki po starych drzwiach, przesunięcie ściany z luxferów, wybudowanie ściany gipsowo-kartonowej i wydzielenie nowego pomieszczenia, montaż żaluzji w oknach, montaż instalacji alarmowej, malowanie ścian oraz wymianę wykładziny podłogowej.
Łączna wartość wydatków wyniesie około 40 tys. zł. Zgodnie z zawartą umową najmu spółka nie może żądać zwrotu poniesionych kosztów na prace wykonane w lokalu. W wyniku tych prac nie dojdzie do zmiany przeznaczenia lokalu, gdyż wcześniej również był on wykorzystywany na cele biurowe. Czy wydatki poniesione przez spółkę można będzie uznać za inwestycję w obcym środku trwałym podlegającą amortyzacji? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT).
Wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta