Usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z VAT
Świadczenie poprzez platformę informatyczną usług doradczych i informacyjnych dotyczących jedynie specjalnych funduszy inwestycyjnych, służących wspieraniu zarządzających portfelami przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, umożliwiających komunikowanie się z innymi uczestnikami rynków finansowych i zawieranie transakcji dotyczących lokat funduszu, spełnia kryteria uznania za „usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi".
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 kwietnia 2021 r. (I FSK 499/18).
W przedmiotowej sprawie podatnikiem jest fundusz inwestycyjny posiadający osobowość prawną. W celu realizacji zadań funduszu konieczne jest posiadanie bieżących informacji dotyczących rynku, notowań, analiz i wykresów ekonomicznych. W tym celu fundusz zawarł umowę z kontrahentem ze Stanów Zjednoczonych na dostawę tego typu usług informatycznych. Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy usługi świadczone na podstawie tej umowy będą stanowić import usług, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej, czy usługi te podlegałyby zwolnieniu z VAT. Zdaniem funduszu tego typu usługi powinny być rozpoznane jako import usług, ale zwolnione z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 pkt 12 lit. a ustawy o VAT. Nabywana usługa jest nierozerwalnie związana z elementem procesu zarządzania funduszem inwestycyjnym. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych nie jest bowiem możliwe bez dostępu do najnowszych informacji giełdowych.
Organ zgodził się z podatnikiem, że we wskazanej sytuacji należy rozpoznać import usług, jednak nie zgodził się co do zwolnienia z podatku. Zdaniem organu usługa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta