Jak sprawdzić czy Covid-19 wpłynął na aktualność zawartego APA
Pandemia mogła zmienić rynkowe warunki rozliczeń, ustalone z KAS w ramach uprzedniego porozumienia cenowego. Dlatego warto zweryfikować decyzję pod tym kątem, aby upewnić się, że nadal chroni ona rozliczenia z podmiotami powiązanymi.
Uprzednie porozumienia cenowe (APA) stanowią bardzo skuteczne narzędzie podatkowego zabezpieczenia transakcji realizowanej z podmiotami powiązanymi. Wydana przez Krajową Administrację Skarbową decyzja APA określa najważniejsze informacje dot. rozliczenia danej transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym sposób kalkulacji ceny transferowej oraz metodę weryfikacji jej rynkowego charakteru. Można powiedzieć, że APA to potwierdzenie uzyskane od Szefa KAS, że transakcja z podmiotami powiązanymi jest zawierana na warunkach rynkowych i dlatego – oczywiście zakładając, że warunki APA są przestrzegane przez strony transakcji – organy nie mogą kwestionować rynkowego charakteru transakcji. APA stała się popularna również dlatego, że wyłącza ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów określonych rodzajów usług nabywanych od podmiotów powiązanych (na podstawie art. 15e ustawy o CIT). Beneficjenci APA dla takich transakcji mogą bez żadnych ograniczeń zaliczać do kosztów podatkowych koszty wynikające z takich rozliczeń.
APA jest źródłem ochrony przez maksymalnie pięć lat. W przypadku wniosków APA złożonych do końca 2019 r. w celu wyłączenia ograniczenia z art. 15e ustawy o CIT, ochrona trwa wyjątkowo przez sześć lat. W tym przypadku przepisy ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta