Prosta spółka akcyjna – nowy gracz podatkowy
Przedsiębiorca może od 1 lipca wybrać nową formę prowadzenia działalności. Z uwagi na wymiernie nieskomplikowaną procedurę dotyczącą jej zakładania i rozwiązywania, jest ona atrakcyjna dla „wschodzących" biznesów, w tym tzw. start-upów.
Jak przebiega opodatkowanie prostej spółki akcyjnej (PSA)? Z pewnością wielu liczyło na to, że przepisy dotyczące PSA będą dopuszczały pewne preferencje podatkowe.
PCC
Zawarcie umowy PSA, jak i przykładowo podjęcie uchwały o emisji nowych akcji w PSA nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 lutego 2020 r. (0111-KDIB2-2.4014.306.2019.1.MM), której treść zachowuje aktualność. W ustawie o PCC nie zmieniono definicji spółki kapitałowej. Nadal ustawa o PCC nie wymienia PSA w katalogu spółek kapitałowych. W ww. rozstrzygnięciu organ podatkowy zwrócił ponadto uwagę na to, że brak PCC przy zawiązaniu czy zmianie umowy PSA wynika też z zasady „stand still" (dyrektywa Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r.). Wynikający z tej zasady zakaz dotyczy nie tylko braku możliwości opodatkowania nowego typu spółki, ale także zmiany zasad opodatkowania obowiązujących 1 stycznia 2006 r., w tym objęcia podatkiem nowego typu kapitału w spółce kapitałowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta