Chcesz interpretację, podaj dodatkowe dane
Wskazanie klasyfikacji PKWiU na żądanie fiskusa może w niektórych przypadkach pozbawić podatnika ochrony wynikającej z interpretacji indywidualnej.
Interpretacje indywidualne mają zapewnić jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14k ordynacji podatkowej, zastosowanie się do interpretacji nie może szkodzić wnioskodawcy. W praktyce okazuje się jednak, że nawet uzyskanie korzystnego stanowiska organów podatkowych może nie dać podatnikowi zakładanej ochrony.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej coraz częściej wzywa podatników do uzupełnienia podanego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Powstaje wówczas pytanie, jakiego rodzaju informacji może wymagać fiskus. W takiej sytuacji znalazła się podatniczka, która zapytała o właściwą dla jej usług stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Fiskus w wezwaniu do uzupełnienia wniosku o interpretację zażądał od niej, by określiła kod PKWiU właściwy dla jej działalności. Jeśli podatniczka tego nie zrobi w terminie siedmiu dni, to jej wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Problem w tym, że podatniczka nie ma pewności, jaki PKWiU będzie właściwy
Częsta praktyka
Według ekspertów taka praktyka jest coraz częstsza.
– Obecnie możemy zauważyć, że fiskus nie wydaje tak bezproblemowo interpretacji indywidualnych. Bardzo często zadaje dodatkowe pytania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta