Czy rada gminy może mieć zdolność procesową
Problem występowania rady gminy przed sądem administracyjnym trudno uznać za wyjaśniony. Zagadnienie to powinno ponownie zostać rozstrzygnięte przez NSA.
Wydawać by się mogło, że uchwałą 7 sędziów NSA z 13 listopada 2012 r., I OPS 3/12 rozstrzygnięto problem prawny w postaci możliwości występowania rady gminy przed sądem administracyjnym. NSA przyjął wówczas, że:
„W postępowaniu przed sądem administracyjnym w sprawach skarg, których przedmiotem jest uchwała rady gminy, zdolność procesową (art. 26 § 1 w związku z art. 28 § 1 i art. 32 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) ma wójt (burmistrz, prezydent miasta), chyba że w sprawie zachodzą okoliczności szczególne, których nieuwzględnienie mogłoby prowadzić do pozbawienia rady gminy prawa do ochrony sądowej".
Konieczna rewizja poglądu
Rozstrzygnięcie to w praktyce znalazło także zastosowanie do zasad na jakich reprezentowana w takim sądzie będzie rada powiatu lub sejmik województwa. Przyjęło się, że te organy stanowiące powinny być odpowiednio reprezentowane przez starostę lub marszałka województwa.
Uchwała 7 sędziów NSA z 13 listopada 2012 r. została raczej krytycznie przyjęta w doktrynie. Niedługo minie 9 lat od jej podjęcia i wiele wskazuje na to, że pogląd w niej wyrażony powinien zostać zrewidowany.
Przemawiają za tym przede wszystkim zmiany, jakie zaszły od tego czasu w prawie o postępowaniu przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta