Pracy w wolną niedzielę nie zrekompensuje skrócenie dnia roboczego
Gdy niedziela jest w rozkładzie czasu pracy dniem wolnym, to wykonywania obowiązków w takim dniu nie wolno rekompensować poprzez skrócenie godziny pracy w inny dniu z harmonogramu.
- Pracownik w tym miesiącu pracuje zgodnie z rozkładem czasu pracy od poniedziałku do piątku. Jednak wydział, do którego należy, działa co do zasady przez wszystkie dni tygodnia, w tym w niedziele. Pracownik został wezwany do pracy w niedzielę, aby zrealizować nagłe zamówienie. Przepracował 10 godzin. Jest zatrudniony w systemie równoważnym, w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Czy w związku ze stosowanym do pracownika systemem czasu pracy możemy za tę pracę wyznaczyć krótszą o kilka godzin pracę w kilku innych dniach okresu rozliczeniowego? – pyta czytelniczka.
Nie.
Ponieważ niedziela jest w tym przypadku rozkładowym dniem wolnym od pracy, rozliczenie powinno się opierać na rekompensacie pracy w niedzielę oraz w części na regulacjach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych. Proponowany sposób rozliczenia oznaczałby ingerencję w harmonogram czasu pracy – jego zmianę. Jest to niedopuszczalne w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy.
Właściwe rozliczenie
Osobie wykonującej pracę w niedzielę pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta