Raty rosną, zdolność spada
Skutki wzrostu stóp procentowych to wzrost raty kredytu, spadek zdolności kredytowej i możliwość zakupu mniejszego mieszkania.
W zrost stóp procentowych wpływa na wzrost oprocentowania kredytów, a co za tym idzie – wzrost raty kredytowej. Wyższa rata kredytowa oznacza natomiast spadek zdolności kredytowe, czyli uzyskanie niższego kredytu w banku (zakładając, iż dochody pozostaną na tym samy lub większym o inflacje poziome). To w połączeniu z wyższymi cenami mieszkania powoduje, iż obecnie ten sam kredytobiorca może nabyć mieszkanie o kilkanaście metrów kwadratowych mniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu lub musi wybrać tańszą lokalizację.
Mechanizm oprocentowania
Na polskim rynku bankowym oferowane są kredyty z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. Stałe oprocentowanie dotyczy głównie kredytów krótkoterminowych lub kredytów długoterminowych w pierwszej fazie kredytowania.
Na wysokość oprocentowania kredytu wpływ mają dwie składowe: marża kredytu oraz stawka referencyjna. Marża to procent, jaki zarobi na danym kredycie bank. W większości banków jest ona negocjowana indywidualnie. Na wysokość marży ma wpływ wiele czynników np.: wysokość zaciąganego kredytu, przeznaczenie kredytu, wkład własny przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta