Prawo cyberprzestrzeni istare konwencje
INTERNET
Utwory w sieciach komputerowych
Prawo cyberprzestrzeni istare konwencje
JANUSZ BARTA
RYSZARD MARKIEWICZ
Czy powstanie autonomiczne prawo cyberprzestrzeni dla sieci komputerowych, które obejmie nie tylko prawo autorskie, lecz także patentowe, znaków towarowych, ochronę dóbr osobistych oraz elementy prawa prasowego i cywilnego.
Ledwie w systemach prawnych bardziej rozwiniętych krajów zadomowiły się ustawy o prawie autorskim, a już zdano sobie sprawę, iż nie gwarantuje to jeszcze należytej ochrony interesów twórców. Niezwiązanie dóbr intelektualnych z żadnym miejscem, swoista transcendentalność i możliwość równoczesnego ich rozpowszechniania w wielu krajach, nasunęły myśl o wprowadzeniu międzynarodowych konwencji poświęconych ochronie praw autorskich. Już ponad sto lat temu (w 1886 r. ) powstała pierwsza (konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych) , która do dziś zachowuje swe znaczenie. Ponadnarodowy aspekt i znaczenie prawa autorskiego znajduje obecnie swój wyraz w wielu międzynarodowych układach, także tych poświęconych przede wszystkim zagadnieniom gospodarczym (jak w układzie WTO czy NAFTA) . Również w prawie Unii Europejskiej.
Publiczne rozpowszechnianie
Uregulowania wyznaczające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta