Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Flamandów portret własny

15 listopada 1997 | Plus Minus | MM

ARCYDZIEŁA

Złoty wiek w Antwerpii

Flamandów portret własny

M ONIKA MAłKOWSKA

Połowa XVI wieku nie należała do najszczęśliwszych okresów w historii Niderlandów. Między katolikami a protestantami rozgorzały krwawe i okrutne wojny, trwające do 1580 roku, kiedy Flandria przeszła pod hiszpańskie zwierzchnictwo. Mieszkańcom Niskich Krajów daleko jednak było do spokojnego życia. Jeszcze ćwierć wieku trwały ruchy migracyjne, którym kres położył podpisany w 1609 roku traktat. Na jego mocy północna część Niskich Krajów przybrała miano Zjednoczonych Prowincji Holandii z obowiązującym wyznaniem kalwińskim, zaś południowa Flandria pozostała katolicka.

Antwerpska tradycja

W Brukseli, ustanowionej stolicą Flandrii, rezydował dwór arcyksięcia, namiestnika hiszpańskiego monarchy. Jednakże kulturalnym i artystycznym centrum pozostawała Antwerpia. Kiedy Rubens w 1609 roku został mianowany nadwornym malarzem arcyksięcia Alberta, wyjednał u władcy specjalne pozwolenie na dalsze zamieszkiwanie w Antwerpii. Wybudowana tamże rezydencja mistrza była wymownym świadectwem jego sławy i majątku. W tym pysznym pałacu znalazło się miejsce na zbiory sztuki dawnej i współczesnej, gromadzone przez Rubensa latami. Kolekcja największego malarza baroku stała się dumą miasta. Świadomy jej wartości właściciel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1230

Spis treści
Zamów abonament