Szukanie miejsca w nowym świecie
Ryszard Kapuściński w Nowym Jorku
Szukanie miejsca w nowym świecie
28 października Ryszard Kapuściński spotkał się miłośnikami swego talentu w nowojorskiej uczelni New School for Social Research. Prawie 200 studentów, pracowników naukowych i gości z zewnątrz przysłuchiwało się rozmowie polskiego pisarza z Elżbietą Matynią, Jonathanem Schellem i Walterem Russelem Meadem. Wcześniej Elżbieta Czyżewska odczytała fragmenty dwóch najsłynniejszych książek Kapuścińskiego: "Cesarza" i "Imperium". Poniżej prezentujemy skrócony zapis z tego spotkania (wypowiedzi nie autoryzowane) .
Jonathan Schell: Wydarzenia historyczne są z natury nieprzewidywalne. Ale najbardziej nieprzewidywalnym ze wszystkich był upadek Związku Radzieckiego. Jako autor " Imperium" jest pan osobą w unikatowy sposób predysponowaną do odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie dało się tego przewidzieć?
Ryszard Kapuściński: Problem Rosji jest przez historyków i politologów uważany za jeden z najważniejszych problemów XX wieku. Dlatego właśnie napisałem "Imperium". Zabierałem się właśnie do książki o okrutnym dyktatorze Ugandy Idim Aminie, kiedy zdałem sobie sprawę, że za wschodnią granicą Polski dzieje się coś bardzo ważnego. Książki o Aminie nigdy nie napisałem, zamiast tego odbyłem trwającą rok podróż po Związku Radzieckim,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta