Służebna rola przeszłości
ROZMOWA
Profesor Janusz Zawodny, historyk: -- Sprawy dotyczące Polski nie są dla amerykańskiejopinii publicznej zagadnieniem najważniejszym
Służebna rola przeszłości
JANUSZ C ISEK: -- Panie profesorze, otrzymał pan właśnie nagrodę Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Jaką rolę odgrywają dziś naukowcy polscy działający, podobnie jak pan, na emigracji, zwłaszcza obecnie, gdy nie ma już w kraju ograniczeń badawczych?
JANUSZ ZAWODNY: -- W co najmniej trzech aspektach naukowcy ci mogą być tak samo pożyteczni, jak w okresie PRL. Po pierwsze, kształtując opinię publiczną, po drugie, wpływając na decyzje w polityce wewnętrznej i międzynarodowej, oraz publikując prace w krajach, w których mieszkają. Jeśli chodzi o kształtowanie opinii publicznej, to warto zwrócić uwagę na skalę obecności naszych naukowców w życiu intelektualnym Ameryki. Dwadzieścia lat temu Polski Instytut Naukowy w Nowym Jorku opublikował dane statystyczne, które informowały, że w Stanach Zjednoczonych było 3000 uczonych polskiego pochodzenia. Zdecydowana większość naukowców wykładała na wyższych uczelniach. Wielu z ich podopiecznych jest dziś ambasadorami, senatorami, kongresmanami, a jedna ze studentek sprawuje nawet funkcję sekretarza stanu.
Drugim aspektem jest oddziaływanie na politykę wewnętrzną i zagraniczną. Podam przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta