Atakować wyobraźnię i przyzwyczajenia
ROZMOWA
Olgierd Łukaszewicz, aktor: Narodowy obroni się własną sugestywnością
Atakować wyobraźnię i przyzwyczajenia
: 19 listopada premierą "Nocy listopadowej" rozpoczyna pierwszy sezon scena dramatyczna nowego Teatru Narodowego. Co, pana zdaniem, jako członka zespołu powinno różnić tę scenę od innych?
Olgierd Łukaszewicz: Nie interesowałby mnie udział w tym przedsięwzięciu, gdyby to miała być placówka muzealna, stojąca na straży pamiątek literatury narodowej. Teatr Narodowy, to dla mnie forum prezentacji myśli, emocji, wyobraźni artystów na tematy aktualne dla Polski teraz, czy też wiecznie aktualne dla polskiego społeczeństwa. O repertuarze decydować powinien temat rozmowy, a nie fakt, że autorem jest polski dramatopisarz. Nasz kanon jest problematyczny, najpiękniejsze poetycko dramaty naznaczone półtorawiekową niewolą Polski są nacechowane trudnym do zracjonalizowania dziś przekonaniem o mesjanistycznym powołaniu Polaków wobec narodów Europy. To, co jest naszą dumą, czyli katolicka tradycja wychowania jawi się nam dziś w konfrontacji z Europą, jako przeszkoda do jej zrozumienia i zintegrowania się z jej modelem myślenia ukształtowanym na oświeceniu i reformacji. "Duchowo wciąż jesteśmy zniewoleni i nie stać nas na wielkość", że posłużę się słowami Wyspiańskiego, by przejść ponad podziałami. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta