Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miedza jak knieja

15 listopada 1997 | Nauka i Technika | KF

ŚRODOWISKO

Zadrzewienia śródpolne mogą dać 2 mln msześc. dobrego drewna

Miedza jak knieja

Kwitnące akacje, rosochate wierzby, strzeliste topole, wiotkie brzozy -- najbardziej polskie drzewa sadzili pradziadowie w sąsiedztwie swych zabudowań gospodarczych, wśród rozległych pól uprawnych, wzdłuż brzegów rzek i potoków, przy drogach.

Dla ludności wiejskiej były źródłem surowca na opał, ale też chroniły pola uprawne przed wiatrami. Tworzyły nisze ekologiczne dla wielu gatunków zwierząt.

Potem przyszła moda na państwowe gospodarstwa rolne. PGR-ywyrugowały z pól i łąk "zielone oczka". Potraktowane zostały jako nieużytki i tak też je nazwano.

Dziś te dawne zadrzewienia śródpolne, które się jeszcze ostały -- są uzupełniane nowymi i współcześnie służą racjonalizacji gospodarki w rolnictwie polskim.

Nauka inaczej spogląda na ich rolę w środowisku. Ekolodzy, leśnicy, ogrodnicy dowodzą, że "kępy" drzew i krzewów, pasy lasów mają wpływ na wysokość plonów upraw rolnych, zwłaszcza tam, gdzie występuje niedostatek wody w glebie. Mogą sprawić, że nasz kraj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1230

Spis treści
Zamów abonament