Postaw się, ale nie zastaw
SONDAŻ "RZECZPOSPOLITEJ"
Nieoczekiwane przypływy i odpływy gotówki
Postaw się, ale nie zastaw
Zarówno niespodziewany wzrost dochodów, jak i nagły ich spadek zdarzają się. Jak w takich sytuacjach zachowuje się statystyczny Polak? Czy wszelkie nadwyżki przeznacza na konsumpcję czy zaczyna oszczędzać? Kiedy bieda zagląda mu w oczy, gdzie szuka pomocy?
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez Pracownię Badań Społecznych wynika, że staropolskie przysłowie: "zastaw się, a postaw się" nie znajduje zastosowania we współczesności. Zdecydowanie nie należymy do społeczeństwa utracjuszy. Może co dwunasty pan za dodatkowe pieniądze by zaszalał, ale najwyżej co trzydziesta małżonka taki pomysł by zaakceptowała.
Na pytanie o zagospodarowanie dodatkowych dochodów badani mieli do wyboru aż 13 możliwości odpowiedzi i mogli jednocześnie wskazać kilka z nich. Mogli dodatkowe dochody złożyć w banku, kupić waluty obce, akcje przedsiębiorstw, spłacić długi prywatne i długi w banku, spłacić zaległe należności, np. czynszowe, zapłacić podatki, przeznaczyć na bieżącą konsumpcję, nabyć dobra trwałego użytku, kupić prezenty, wyjechać na wycieczkę, wykorzystać na kilka dni dobrej zabawy, wykupić polisę ubezpieczeniową.
Preferencje aż 43 proc. badanych uzyskał zakup dóbr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta