Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łowy na siłaczy

15 listopada 1997 | Plus Minus | BC

MNIEJSZOŚCI NARODOWE

Siłą napędową działania muszą być sami obywatele, deklarujący się jako mniejszość narodowa

Łowy na siłaczy

BOHDAN CYWI ńSKI

W publikowanych w "Plusie Minusie" (nr 42/ 97) "Pytaniach wileńskiego warszawiaka" zastanawiałem się nad kondycją socjalno-kulturową Polaków na Litwie. Z rozważań tych wynikło mi między innymi, że choć związek uczuciowy naszych tamtejszych rodaków z polskością jest nadzwyczaj silny, to jednak ich realny kontakt z kulturą polską okazuje się w bardzo wielu przypadkach zupełnie nikły.

Co można na to zaradzić?

Przede wszystkim zadajmy pytanie, czyje to zmartwienie? Na pewno nie państwa litewskiego. Oczywiście, państwo to, jak każde inne, powinno dbać o potrzeby kulturalne wszystkich swych obywateli, także tych, którzy deklarują narodowość inną, niż w tym wypadku litewska. Musi zatem zapewnić mniejszościom narodowym oświatę w ich języku macierzystym i dać szansę rozwoju ich społecznym inicjatywom kulturalnym -- klubom, stowarzyszeniom, prasie, innym mediom i tak dalej. To wszystko gwarantuje mniejszościom narodowym, przyjęty w Europie i w ogóle wcywilizowanym świecie, międzynarodowy system prawny -- i państwo, którego przepisy lub praktyka lokalnych urzędników odbiegałyby od tych norm, zapłaciłoby słono za niewłaściwy stosunek do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1230

Spis treści
Zamów abonament