Mniej wątpliwości przy zwrocie wsparcia udzielonego w pandemii
Przedsiębiorca, który zwolnił pracownika w okresie pobierania dofinansowania do jego pensji, nie traci całości pomocy na wszystkich zatrudnionych. To jedna ze zmian przepisów doprecyzowujących procedurę zwrotu otrzymanej dopłaty.
Aby zniwelować, choćby w minimalnym zakresie, negatywne skutki gospodarcze wynikające z epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy w ramach wsparcia ze strony państwa uzyskali możliwość otrzymania dofinasowania do wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Aspekt uzyskania tego dofinansowania, które miało na celu ochronę miejsc pracy, reguluje art. 15gg wielokrotnie nowelizowanej ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa COVID-19). Ta pomoc została skierowana do przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, innych jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego, instytucji kultury i kościelnych osób prawnych. O dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników mogli się starać do końca czerwca 2021 r. wszyscy pracodawcy, którzy w wyniku pandemii wirusa SARS-CoV-2 odnotowali spadek obrotów.
Nowelizacja przepisów
Przywołany art. 15gg ustawy COVID-19 znowelizowano 16 grudnia 2021 r. tzw. ustawą zmieniającą z 2 grudnia 2021 r. ogłoszoną w Dzienniku Ustaw z 2021 r. pod poz. 2317. Wprowadzono nią również zmiany w celu usprawnienia działań wojewódzkich urzędów pracy, które są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta