Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawcy nie powinni czekać na przepisy o whistleblowingu

20 stycznia 2022 | Kadry i Płace | Aleksandra Stępniewska Mateusz Gajda

Choć Polska wciąż nie implementowała dyrektywy dotyczącej ochrony sygnalistów, pracodawcy nie mogą biernie czekać. Powinni przygotować się do wdrożenia systemu raportowania nieprawidłowości i zmiany kultury panującej w organizacji.

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, polskiemu ustawodawcy nie udało się wdrożyć w terminie dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Co więcej, prace nad przygotowaniem ustawy implementującej dyrektywę stanęły w miejscu dobre kilka tygodni temu. Nic w tym dziwnego – początkowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa wzbudził wiele wątpliwości praktycznych sygnalizowanych przez ekspertów i wymaga wprowadzenia szeregu poprawek.

Spożytkować falstart

Okres oczekiwania na nadchodzące zmiany należy wykorzystać na refleksję nad aktualnymi problemami danej organizacji i możliwością ich rozwiązania poprzez wdrożenie sprawnego systemu raportowania nieprawidłowości. Jak pokazuje praktyka, w organizacjach posiadających procedury zgłaszania i wyjaśniania nieprawidłowości straty spowodowane nadużyciami są kilkukrotnie mniejsze niż w organizacjach bez odpowiednich mechanizmów. System zgłaszania nieprawidłowości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12170

Wydanie: 12170

Spis treści
Zamów abonament