Pakiet socjalny nie zawsze stanowi źródło prawa pracy
Porozumienie zawarte między inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, której akcjonariuszami są pracownicy, a organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce, nie stanowi źródła prawa pracy jako nieoparte na ustawie.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 27 października 2021 r. (III PZP 1/21). Czy oznacza to odejście od dotychczasowej linii orzeczniczej uznającej pakiety socjalne pomiędzy związkami a inwestorem za przepisy prawa pracy?
Po restrukturyzacji spółki...
Sąd Najwyższy podjął uchwałę w związku z dochodzeniem przez byłą pracownicę zapłaty odprawy z tytułu rozwiązania z nią umowy o pracę przez pracodawcę w ramach restrukturyzacji z przyczyn ekonomicznych.
Pracodawcą powódki była sprywatyzowana spółka Skarbu Państwa, której wszystkie akcje nabyli pracownicy spółki w ramach prywatyzacji zakończonej w 2011 r. Wtedy też, w związku z problemami finansowymi, spółka rozpoczęła rozmowy z potencjalnym inwestorem w sprawie przejęcia kontroli nad spółką. W maju 2011 r. inwestor zawarł z organizacjami związkowymi działającymi w spółce porozumienie, na mocy którego w przypadku zwolnień w ramach restrukturyzacji po dojściu transakcji do skutku pracownicy mieli otrzymać m.in. odprawy w wysokości 9-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Ustalono, że porozumienie będzie obowiązywać przez cztery lata, tj. do maja 2015 r. W porozumieniu wprost wskazano, że nie jest ono źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 kodeksu pracy.
Jeszcze przed objęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta