Uzasadniona niesubordynacja bez konsekwencji
Jeżeli pracodawca przekroczy granice podporządkowania, pracownik nie jest związany wydanym mu poleceniem. Niewykonanie takiego polecenia nie może być uznane za naruszenie obowiązków.
- W naszym zakładzie pracy każdy pracownik już pierwszego dnia pracy podpisuje zakres czynności. Ostatnie zdanie tego zakresu brzmi „wykonywanie innych poleceń pracodawcy". Pracownik odmówił wykonania polecenia, mimo zapisów zawartych w zakresie obowiązków. Tłumaczył, że wydane mu polecenie dotyczy pracy innego rodzaju niż określona w umowie o pracę. Czy mógł odmówić wykonania polecenia służbowego? – pyta czytelnik.
Pracownik miał prawo odmówić wykonania polecenia, które wykracza poza ramy umowy o pracę, w szczególności poza rodzaj wykonywanej pracy, chyba że była to sytuacja wyjątkowa.
Trzy warunki
Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Jak trafnie zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z 5 sierpnia 2014 r. (I PK 42/14) wykonywanie poleceń przełożonych jest w świetle art. 100 § 1 kodeksu pracy jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych. Jednak nie każde niezastosowanie się do nich może być kwalifikowane jako poważne uchybienie temu obowiązkowi. Pracownik ma bowiem obowiązek wykonania polecenia wtedy, gdy spełnia ono trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta