Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sklepy wciąż znikają, ale wolniej

20 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Liderem spadków są apteki i second-handy. Najszybciej przybywało piekarni, ale w 2022 r. to już się nie powtórzy. W poszukiwaniu jak najniższych cen żywności klienci ruszą raczej w stronę dyskontów niż rzemieślniczych wytwórców.

 

Na koniec 2021 r. liczbę sklepów detalicznych w Polsce można szacować na nieco ponad 376 tys., co stanowi ich spadek w porównaniu z 2020 r. o 0,1 proc. – wynika z najnowszych danych z baz GUS, zebranych dla „Rzeczpospolitej" przez wywiadownię Dun & Bradstreet.

Nie ma gdzie

ukryć kosztów

Od kilku lat tempo ogólnego spadku liczby placówek sprzedaży detalicznej wyhamowuje, ale w poszczególnych sektorach sytuacja jest mocno zróżnicowana. – Spadek liczby placówek odnotowano w 15 z 28 monitorowanych branż. Największy w ujęciu procentowym widać w takich sektorach jak sprzedaż artykułów piśmienniczych, artykułów używanych oraz aptek – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet.

– Z kolei wzrost liczby placówek notuje się w 13 z 28 monitorowanych branżach. Największy zanotowano w przypadku piekarni i ciastkarni oraz sklepów z artykułami medycznymi – dodaje....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12170

Wydanie: 12170

Spis treści
Zamów abonament