Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflacja i cyfryzacja – dlaczego tak szybko rosną ceny w Europie Środkowo-Wschodniej

20 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Jacek Tomkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Bieżąca dyskusja o inflacji skupia się na cenach energii, które podlegają szybkim zmianom, natomiast mało uwagi poświęca się obserwacji strukturalnych zmian, a te są wyjątkowo ciekawe.

 

Jeszcze nie tak dawno wysoką inflację można było traktować jako ciekawostkę z historii gospodarczej lub egzotyczne zjawisko, które można obserwować w takich krajach jak Argentyna, Wenezuela czy Zimbabwe, a te państwa trudno uznać za centrum światowej gospodarki. Od jakiegoś czasu rosnąca dynamika cen znowu jest przedmiotem gorącej debaty nie tylko ekonomistów i polityków, lecz bez mała wszystkich, bo wszystkich dotyczy. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie coraz poważniej można się obawiać, czy wkrótce nie zanotujemy dwucyfrowego wskaźnika inflacji – na koniec grudnia 2021 inflacja wyniosła aż 8,6 proc. Ekonomiści są raczej zgodni, że za wysokimi cenami stoją czynniki globalne, takie jak rosnące ceny surowców, zakłócone łańcuchy dostaw i uwolnienie oszczędności przymusowych nagromadzonych w czasie lockdownów. Ogólne dane potwierdzają taki tok rozumowania – wysoka dynamika cen, przekraczająca cele inflacyjne banków centralnych, jest notowana w USA (6,8 proc. w listopadzie), UE (5,2 proc.) czy w Wielkiej Brytanii, gdzie sięgnęła 5,1 proc.

Bliższe spojrzenie na to, co się dzieje w krajach UE, pokazuje, że sytuacja jest tym razem bardziej skomplikowana niż w przeszłości. Różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są wyjątkowo duże; na koniec listopada zanotowano roczną inflację na poziomie 9,3 proc. na Litwie i tylko 2,4 proc. na Malcie. Warto przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12170

Wydanie: 12170

Spis treści
Zamów abonament