Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wewnętrznego przekonania radnych nie da się ocenić

26 stycznia 2022 | Administracja | Aleksandra Tarka

Uchwała o udzieleniu wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi wotum zaufania ma specyficzny charakter i z tego względu nie może mieć odrębnego uzasadnienia.

Uchwały samorządów to istotny element porządku prawnego obowiązującego na danym terenie. Ich stanowienie, wejście w życie, jak i zakres ich kwestionowania podlegają ściśle określonym regułom. Poczynania radnych wywołują wiele sporów sądowych. Uchwały miejscowe kwestionują bowiem nie tylko sami mieszkańcy, ale także organy nadzoru. Jednak zarzuty i jednych, i drugich nie zawsze okazują się słuszne, jak w przypadku sprawy, którą 25 października 2021 r. rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Test dla burmistrza

Sprawa dotyczyła rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, którym unieważnił on uchwałę rady miejskiej o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi. Powodem tego miał być brak uzasadnienia. Wojewoda tłumaczył, że na sesji – po zakończeniu i przyjęciu przez aklamację raportu o stanie gminy – rada przystąpiła do głosowania nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Na 21 radnych za głosowało dziesięciu, ośmiu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 12175

Spis treści
Zamów abonament