Polityka pieniężna – od iluzji do realizmu
Pochopne zacieśnianie polityki pieniężnej może skruszyć równowagę, która pozwoliła naszej gospodarce utrzymać niezłe tempo wzrostu i względną stabilność finansów publicznych – piszą w polemice członkowie RPP.
Z tekstu „IV kadencja Od płytkiej deflacji do wysokiej inflacji", jaki napisali nasi znakomici koledzy Eugeniusz Gatnar i Łukasz Hardt („Rzeczpospolita", 18.01.2022), jasno wynika, że to oni dwaj byli jedynymi, którzy postąpili zgodnie ze złożoną przysięgą, a pozostali członkowie szacownego gremium – nygusy – nie popierając wniosków składanych przez szanownych kolegów, przysięgę notorycznie łamali. Odetchnęliśmy, gdy uświadomiliśmy sobie, że już na szczęście nie rozstrzeliwuje się za złamanie przysięgi, jeśli coś tak niecnego pierwszy lepszy drugiemu gorszemu zarzuci.
Szanowni koledzy szczegółowo i prawdziwie opisują swoje funkcjonowanie w mijającej kadencji RPP i jak to sprzeciwiali się zbyt daleko idącej redukcji stóp, a na wzrost stopy inflacji w 2019 r. dzielnie proponowali zaostrzenie polityki pieniężnej. Z tego wniosek, iż to, że teraz mamy podwyższoną inflację, to oczywiście przez tych, którzy wniosków szanownych kolegów nie popierali.
Ale cóż, mamy tu do czynienia z trudnym obszarem ekonomii, a wywody szanownych kolegów potwierdzają, że dobrze by było, gdyby to, co dzieje się w świecie realnym, było przez kolegów rozumiane, a niestety mamy co do tego wątpliwości. Że „inflacja spadła na Polskę z powodu polityki monetarnej banku centralnego" może sobie napisać podrzędny publicysta albo politykujący uczestnik jakiejś dawnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta