W jakim kierunku zmierzają Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej
W najbliższych latach kluczowe będzie określenie granicy i wzajemnych zależności pomiędzy sprawozdawczością finansową i niefinansową w odniesieniu do zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Małgorzata Matusewicz, Associate Partner w Dziale Audytu EY i ekspert EY ds. MSSF, należąca do EFRAG TEG (Grupy Ekspertów Technicznych w EFRAG).
Standardy MSSF powinny być aktualizowane w odpowiedzi na zmieniające się otoczenie gospodarcze. Tym bardziej, że niektóre z nich zostały opublikowane kilkadziesiąt lat temu i nie adresują wielu aktualnych zagadnień. Rośnie też znaczenie kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem dla sprawozdawczości finansowej.
Od kwietnia 2021 zasiada Pani w EFRAG TEG. Czym się zajmujecie?
Rolą EFRAG, czyli Europejskiej Grupy do Spraw Sprawozdawczości Finansowej, jest wypracowywanie stanowisk w obszarze sprawozdawczości finansowej z perspektywy europejskiej oraz zapewnienie, że są one odpowiednio odzwierciedlone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (ang. IASB) w procesie tworzenia i zmieniania standardów MSSF.
Nasze zadania obejmują trzy obszary: po pierwsze, monitorujemy wszystkie prace IASB i opiniujemy każdy poddany przez nią do dyskusji projekt. Po drugie, wydajemy rekomendacje dla Komisji Europejskiej dotyczące przyjęcia zmian w MSSF do stosowania w Unii. Po trzecie, prowadzimy proaktywne prace badawcze dotyczące aktualnych zagadnień związanych ze sprawozdawczością finansową. To bardzo ważny i jednocześnie ciekawy obszar, w ostatnim czasie EFRAG zajmował się między innymi zagadnieniami związanymi z wartościami niematerialnymi, krypto- -aktywami i krypto- -zobowiązaniami, wartością firmy, obecnie przygotowujemy publikację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta