Podatnik ma prawo do kosztów kwalifikowanych
Usługi w zakresie badań klinicznych związane z opracowaniem, tworzeniem i wdrożeniem nowych wyrobów medycznych stanowią element działalności badawczo – rozwojowej.
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację przepisów o CIT. Spółka wyjaśniła, że zajmuje się badaniami klinicznymi. Wchodzi w skład międzynarodowej grupy kapitałowej, która prowadzi działalność z zakresu CRO (contract research organization) wspierając branżę farmaceutyczną, biotechnologiczną i sprzętu medycznego w postaci usług badawczych zlecanych na zasadzie kontraktów i będąc odpowiedzialnym za prowadzenie projektów w obszarze badań klinicznych. Firma tłumaczyła, że zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług w ramach faz I-IV badań klinicznych.
Spółka szczegółowo opisała zakres tych czynności oraz zasady na jakich je realizuje Chciała potwierdzenia, że opisana część jej działalności dotycząca usług w zakresie badań klinicznych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W konsekwencji, że uprawnia ją do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych.
W interpretacji z marca 2021 r. fiskus prawa do kosztów jednak odmówił. Stwierdził m.in. że przepisy o działalności badawczo-naukowej należy interpretować ściśle. Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta