Miliony cudzoziemców wsparły rynek pracy
W 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Bez nich liczba wakatów byłaby dużo większa.
W polskiej branży przewozowej już co piąty kierowca jest obcokrajowcem, najczęściej Ukraińcem. W przemyśle motoryzacyjnym prawie 60 proc. firm posiłkuje się pracownikami z Ukrainy, a coraz częściej pracodawcy sięgają także po imigrantów zarobkowych z innych państw. Podobnie jest w budownictwie i logistyce.
Rosnące od kilku lat zapotrzebowania na pracowników z zagranicy, które w ubiegłym roku gwałtownie zwiększyło się wskutek silnego odbicia w gospodarce, dobrze widać w najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Według nich w zeszłym roku wystawiono rekordową liczbę – łącznie prawie 3 mln – różnych zezwoleń na pracę, na czele z uproszczonymi oświadczeniami pozwalającymi zatrudnić pracowników ze Wschodu, w tym głównie z Ukrainy i Białorusi.
Niezaspokojony popyt
W ubiegłym roku urzędy pracy zarejestrowały niemal 2 mln oświadczeń, które umożliwiają migrantom ze Wschodu krótkoterminową pracę w Polsce (do pół roku w ciągu 12 miesięcy). To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze bardziej, bo o 36 proc. (do prawie 402 tys.), zwiększyła się liczba zezwoleń na pracę sezonową, które pozwalają zatrudnić cudzoziemców na dziewięć miesięcy w sezonowych branżach, w tym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta